Kultura
Kažuni - tajanstveno graditeljsko čudo iz davnina
Posjet Istri nije potpun ako niste vidjeli pulsku arenu, no unutrašnjost poluotoka krije još jedno graditeljsko čudo - istarske kažune.
Jednostavno rečeno, kažuni su poljska skloništa u većini slučajeva kružnog oblika građena od kamena. I samo od kamena, koristeći tehniku suhozida, sa stožastim vrhom. U početku su služili za stanovanje, kasnije kao skladište alata, a onda i kao sklonište za pastire i ratare od pljuskova i ljetnih vrućina. Nećete ih vidjeti s ceste, skriveni su na privatnim posjedima. Prošećite, istražite, isplati se u jednom od njih predahnuti i na trenutak otputovati u neka davna vremena…
Nemojte se iznenaditi kada vidite niska ulazna vrata i skučenu unutrašnjost u koju jedva stanu dvije-tri osobe. Nisu u Istri nekad živjeli patuljci ni hobiti, već je gradnja kažuna nakon cjelodnevnog rada u polju bila dodatan napor. I to kakav. Prosječni kažun, građen bez vezivnog materijala od kamena skupljenog s polja, sastoji se od oko 30 kubika kamena. Preračunato, oko 70 tona kamena!
Nekad ih je na području Istre bilo između 10.000 i 20.000, danas ih je očuvano oko 5000. Najviše ih je oko Vodnjana, gdje se nalazi i Park kažuna, u sklopu kojega možete saznati više detalja o ovim kamenim kućicama. Ako ste raspoloženi, možete i sudjelovati u gradnji ili obnovi dijela kažuna. Kako god, sigurno smo da ćete kući ponijeti mali kažun, jedan od najprepoznatljivijih istarskih suvenira. Mi smo na našim policama već složili pravo malo selo.